Żółte pojemniczki po Kinder Niespodziance i rozwój dziecka

czyli jak wykorzystać plastikowe opakowania w procesie edukacyjnym.

Słuchowe memory

Potrzebne będą:  pojemniczki po Kinder Niespodziance; różne sypkie produkty spożywcze np. mak, fasola, ryż, soczewica, kukurydza, płatki

Jak się bawić?

Wsyp do każdej pary pojemniczków któryś  produkty. Zamknij, losowo poukładaj i gotowe. Dziecko chwyta, potrząsa i próbuje odnaleźć parę tych samych dźwięków. Zabawa ćwiczy koncentrację na zadaniu i pamięć słuchową.

Muzyczny shaker

Potrzebne będą:  pojemniczki po Kinder Niespodziance; gwoździk albo korkociąg, sznureczek, nożyczki i sypki produkt spożywczy np. ryż, mak, soczewica.

Jak się bawić?

 • Gwoździkiem albo korkociągiem przedziuraw plastikowe pojemniczki po Kinder Niespodziance (w tej mniejszej części jest taka mała wklęsła dziurka- to tam najlepiej celować gwoździem)
 • Przełóż przez powstałe dziurki sznureczek i zawiąż supełki.
 • Wsyp do środka np. ryż, zamknij i gotowy instrument muzyczne.

Shakerem można wystukiwać rytm do muzyki np.

Zabawka zręcznościowa

Potrzebne będą: butelka po kefirze lub po mleku, pojemniczki po Kinder Niespodziance, sznurek, nożyczki, gwoździk, czarny i czerwony marker, czerwona taśma (opcjonalnie)

Jak wykonać?

 • Przetnij butelkę na pół, możesz wyciąć kształt skorupki jaja pękniętego na dwie części. Butelkę można ozdobić kolorowymi markerami.
 • Gwoździkiem przedziuraw plastikową zakrętkę oraz pojemniczek po kinderku. Świetne sprawdza się korkociąg od wina.
 • Przełóż przez powstałe dziurki sznureczek i zawiąż supełki z jednej strony przy nakrętce, a z drugiej przy pojemniczku po Kinder Niespodziance.
 • Na pojemniczku namaluj czarnym markerem oczy, czerwonym dziób oraz wytnij z kolorowego papieru  grzebień i przyklej na czubku jaja.
 • Przykręć nakrętkę do wyciętej części butelki.

Jak się bawić?

Zabawa polega na złapaniu jajka do środka pojemnika. Dzieci muszą umiejętnie je rozbujać, a następnie sprawić, aby kurczak wylądował w jaju. Zabawa ćwiczy zręczność oraz koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Rada: sznureczek nie może być zbyt długi, dostosuj go do wzrostu dziecka, a w razie potrzeby skróć przesuwając supełek na nakrętce. 

Ćwiczenia lewopółkulowe

Ćwiczenia lewopółkulowe to grupa ćwiczeń, która  koncentruje się przede wszystkim na stymulowaniu lewej półkuli mózgu, która: analizuje, przetwarza linearnie, porządkuje sekwencyjnie, wykrywa relacje, a to wszystko  ma ogromny wpływ na: mowę, czytanie, pisanie i funkcje intelektualne.

Linearność  łączy wszystkie te ćwiczenia. Polega na porządkowaniu elementów krok po kroku, od lewej strony do prawej.

Potrzebne będą: kolorowe kółeczka, taśma dwustronna, markery, pojemnik na jajka, żółte środki po Kinder Niespodziance.

I tutaj kilka propozycji ćwiczeń… modyfikowanie zależy od wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych- można układać cztery elementy, można 10 albo więcej, można ćwiczyć kolory, litery, cyfry, kształty. W zależności od etapu edukacyjnego pociechy.

Dopasowywanie

 • Zadaniem dziecka jest dopasować (w moim przypadku) kolory wg wzoru.

Odwzorowywanie, czyli ułóż tak samo.

 • Zadaniem dziecka jest ułożyć wg wzoru. Starszym dzieciom można zakryć wzór, tak żeby spróbowali odwzorować go z pamięci

Odbicie lustrzane

 • Zadaniem dziecka jest ułożyć jajeczka tak, by powstało odbicie lustrzane. Ważne jest, aby zaznaczyć np. paskiem papieru linię naszego „lustra”.

Klasyfikowanie i segregowanie

 • Zadaniem dziecka jest poukładać jajeczka do odpowiednich miejsc.

Sekwencje

 • Układanie ciągów sekwencji wg kolorów, kształtów- od Was zależy, co chcecie ćwiczyć z dzieckiem.

.

Ćwiczenia lewopółkulowe doskonale kształtują funkcje intelektualne.

Ćwiczenia syntezy sylabowej czyli umiejętności scalania sylab.

Potrzebne będą: żółte środki po Kinder Niespodziance, wydrukowane albo napisane sylaby, taśma, nożyczki.

Pojemniczki należy rozciąć, aby można okręcać wokół osi. Pocięte sylaby przykleić taśmą albo klejem i gotowa pomoc.

Układanie ciągu liczb i uzupełnienie brakującymi elementami

Parzystość i nieparzystość liczb

Dzieci już w przedszkolu spotykają się z parzystością i nieparzystością, gdy udając się na wycieczkę ustawiają się w pary. Przy tym ustawieniu są dwie możliwości: wszystkie dzieci ustawione są w pary lub jedno dziecko pozostaje bez pary.

Potrzebne będą: żółte środki po Kinder Niespodziance, wydrukowane albo napisane  cyfry, taśma, nożyczki, liczmany- np. żetony, guziki, albo czekalodwe płatki.

Dziecko ustawia cyfry w kolejności np. o 1 do 10. Pod każdą cyfrą układa odpowiednią ilość liczmanów. Jeśli dziecko układa je w słupkach, w kolejnym kroku należy poprzesuwać liczmany po dwa, tak, aby od razu widać było, pod którą cyfrą liczman nie ma pary. Na koniec prosimy, aby dziecko wymieniło wszystkie cyfry parzyste, czyli te, gdzie liczmany mają parę i liczby nieparzyste, czyli te, gdzie pozostał  „samotny” liczman.

Dodawanie i odejmowanie Jeśli dziecko ma utrwalone pojęcie liczby, przy pomocy jajeczek można poćwiczyć dodawanie i odejmowanie.

Zwierzyniec

Potrzebne będą: jajeczka po Kinder Niespodziance, plastelina, kolorowy papier, nożyczki, klej, taśma, opcjonalnie druciki kreatywne.

Processed with MOLDIV

Jak wykonać zwierzęta z pojemniczków możecie zobaczyć na blogu www.mama-kreatywna.pl

Zagadki

Wydrukuj albo napisz różne zagadki. Do każdego jajka włóż jedną karteczkę. Wylosowaną zagadkę czytaj na głos- dziecko próbuje odgadnąć. Oto kilka propozycji:

 1. Gdy go długo nie ma – wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie, pod parasol przed nim się chowają.
 2. Oszklone ma ramki, wiszą w nim firanki.
 3. Chodzi do przodu tyłem, nie przodem. Lubi gdy w stawie ma czystą wodę.
 1. W nocnej ciszy łowi myszy.
 2. Gdy ją obieramy, łezki ocieramy.
 3. Jeden taki dzień w całym roku mamy, że gdy nas obleją, to się nie gniewamy.
 4. Lata w górze, lecz na sznurze.
 5. Dobre ma zwyczaje, ludziom mleko daje.

I jeszcze coś z mojego dzieciństwa…

Wybuchowe jajko.

Należy wsypać do środka pojemniczka łyżeczkę proszku do pieczenia, 8-10 kropli wody, zamknąć, rzucić i obserwować jak wystrzeli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *