Orientacja kierunkowa, przestrzenna

Orientacja kierunkowa to umiejętność określania lewej i prawej strony w
schemacie własnego ciała oraz w przestrzeni. To również zdolność określania stosunków między przedmiotami oraz orientowania się w schemacie ciała u osoby znajdującej się naprzeciwko.Orientacja przestrzenna związana jest z procesami takimi jak: percepcja wzrokowa, słuchowa, czuciowa czy uwaga. Prawidłowa orientacja jest efektem współpracy kilku kanałów zmysłowych, przede wszystkim: wzrokowego, słuchowego, dotykowego, kinestetycznego.
Orientacja w przestrzeni jest warunkiem dobrego funkcjonowania dziecka w otaczającej rzeczywistości i stanowi bardzo ważny element w edukacji, a więc powinna być kształcona na długo przed rozpoczęciem systematycznej nauki w szkole.

Problemy ze schematem ciała i orientacją przestrzenną mogą wynikać z dysleksji rozwojowej, szczególnie z jednego z jej typów – tzw. dysleksji wzrokowej (zaburzenie rozwoju funkcji wzrokowych i wzrokowo-przestrzennych), są również osią zaburzeń określanych jako dyspraksją (problem z planowaniem i wykonaniem złożonych zadań ruchowych).

Dzisiejsza zabawa doskonale kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, planowanie ruchu, rozróżnianie kierunków, uwagę i pamięć, koncentracje na zadaniu oraz precyzję.

Co potrzebujemy?

  • kawałek kartonu,
  • kolorowe patyczki laryngologiczne albo paski papieru,
  • cztery nakrętki (najlepiej od wody 5l),
  • kartka białego papieru,
  • nożyk, marker, klej,
  • karty do odwzorowania.

Na początku odrysowujemy elementy na kartonie i wycinamy je nożykiem. Do nakrętek przyklejamy wycięte kółka ze strzałkami. Moje są narysowane odręcznie. W ten sposób mamy gotową planszę, na której będziemy ćwiczyć.

Następnie drukujemy, wycinamy (można zalaminować) karty z wzorami… i gotowe 🙂

Karty do pobrania są tutaj:

W pliku umieszczone są również wzory, które samodzielnie możecie modyfikować- zmieniać kolory patyczków i strzałki dorysować w dowolnych kierunkach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *